02
Oct
2017
Valentina Pavel

Cerem europarlamentarilor români din LIBE eliminarea Articolelor 11 și 13 din reforma copyright!

UPDATE: Votul Comisiei LIBE fost amânat și încă nu există informați oficiale despre data votului.

Comisia Europeană a lansat un pachet de reformă a dreptului de autor. Noua directivă limitează libertatea de exprimare și amenință dreptul la link și la upload.

Pe 5 octombrie 2017, Comisia LIBE din Parlamentul European urmează să voteze pe acest subiect, așa că am trimis o scrisoare europarlamentarilor români cerându-le să elimine Articolele 11 și 13 din propunerea de directivă și să apere drepturile utilizatorilor și mediul de business digital Românesc.

Mesajul a fost trimis atât membrilor deplini în Comisia LIBE: Monica Macovei, Csaba Sogor Traian Ungureanu, cât și membrilor supleanți: Cătălin Sorin Ivan, Emilian Pavel, Maria Grapini. Textul integral al scrisorii este disponibil în atașament.

Internetul are nevoie de voi! Sunați-i GRATUIT prin tool-ul SaveTheLink.org/call sau îi găsiți aici:

Monica Macovei: +32 228 45225 sau monica.macovei@europarl.europa.eu
(consilierul responsabil de dosar Iolanda Badilita: +32 228 37225 sau iolanda.badilita@europarl.europa.eu)

Csaba Sogor:+32 228 45389 sau csaba.sogor@europarl.europa.eu
(consilierul responsabil de dosar Istvan Virag: +32 228 38389 sau istvan-andras.virag@europarl.europa.eu)

Traian Ungureanu:+32 228 45785 sau traian.ungureanu@europarl.europa.eu

Membri supleanți LIBE

Cătălin Sorin Ivan:+32 228 45456 sau catalin-sorin.ivan@europarl.europa.eu
(consilierul responsabil de dosar Cosmin Carbunaru: +32 2 2847456 sau cosmin-daniel.carbunaru@europarl.europa.eu)

Emilian Pavel: +32 228 45844 sau emilian.pavel@europarl.europa.eu

Maria Grapini: +32 228 45526 sau maria.grapini@europarl.europa.eu


În septembrie, ApTI a lansat o campanie video despre reforma copyright în UE. Am intervievat video 10 persoane din medii diferite pentru a vedea cum ne va afecta noua propunere de directivă. Am aflat că discuțiile la nivel european sunt foarte avansate și că este nevoie de tine să le spui europarlamentarilor că propunerea NU răspunde cerințelor tale actuale în mediul digital. Implică-te și corectează! Află mai multe aici.https://act.openmedia.org/savethelink-call

Tu ce părere ai ?

Plain text

  • Etichetele HTML nu sunt permise.
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.
Reîncarcă Type the characters you see in this picture. Type the characters you see in the picture; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.  Switch to audio verification.